חיפוש
  • רות נודלמן

איך שיר נולד

בכ"ה טבת, 22.1 אחרי 4 שנים של בעיקר הופעות ופרויקטים שונים, אני הוצאתי לאור שיר מקורי חדש. חשבתי שזאת סיבה טובה לספר ,איך השיר נולד?


תמיד שואלים יוצרים מה בא קודם, המנגינה או המילים. אז אצלי כל פעם זה משהו שונה. לפעמים מנגינה קופצת לראש ועוברת להקלטה בטלפון ומחכה לרגע הפיתוח בבית. לפעמים אלו מילים מאוד חזקות של שיר משוררים או קטע מהתורה שבכתב או בע"פ, או קטע תפילה או שיר פיזמונאי. אלו מילים, שפותחות את הלוע שלהן ובולעות אותי בסערת השראה בצורת צלילים. הידיים יודעות לאן ללכת על הקלידים. הרמוניה פוגשת מלודיה . אם אני מריגשה התרגשות עד דמעות אני יודעת שיש לי כאן חומר גלם שעובד. אני בדרך כלל מניחה לזה וחוזרת לזה יום אחר כך רעננה להמשך הפיתוח. זה תהליך שלוקח לפעמים כמה שבועות עש שהשיר מתייצב ואני מרוצה מהמהלך שלו לכל אורכו. לפעמים יש גם כמה אופציות שאני מוצאת ולוקח לי זמן לזקק מה הכי נכון לשיר . פעם היה לי מורה ברימון , קוראים לו ערן צור והוא דיבר על טקסים בכתיבה. שכדאי לנכס לעצמנו טקסים שיקלו עלינו את התהליך המשונה הזה של הכתיבה וההלחנה. בוקר או לילה. מחשב או כתב יד. באיזה חדר זה קורה וכו'.


אז אצלי זה חייב להיות כשאף אחד לא שומע ולא רואה ולא נמצא. עם בעל חביב ושלושה דרדקים אתם מבינים שזה מאתגר. אבל אני מוצאת את איי השקט שלי בעיקר בבוקר לרוב על פסנתר חשמלי שאני יכולה לשלוט בעוצמת הצליל שלו כך שתהיה לי פרטיות שלמה. יש לי תיקיית יצירה במחשב שם אני מכניסה את כל הרעיונות שלי כך שכשאני נגשת לתהליך ואיו לי רעיון, אני יכולה להיעזר בגרעין רעיון קיים וכך להימנע מלהתחיל ממש מדף ריק. שזה לפעמים נורא מרתיע. ולפעמים לא צריך. קורה משהו חדש ורענון ברגע שאני יושבת.


ויש עוד משהו שממש עוזר. דד ליינים. כשפונים אליי מפרויקטים זה מדרבן אותי לדחות כל מטלות היומיום ופשוט לנגן. ואז אני מרגישה שאני עושה את מה שאני צריכה בעולם. אתן דוג מהשיר שהולך לצאת.


פנו אליי מפסטיבל ערד, לגבי מופע חדש "לא רוצה לזמביה" משירי חנה גולדברג. יחד עם חנה עצמה . היא מספרת על מאחורי הלהיטים הגדולים ואני מנגנת ושרה אותם. היה לי כבוד עצום וכיף לעבוד על זה. "נאחז באוויר", "אש על הפנים" "אנטרקטיקה" וכו'

אחרי המופע ניגשתי אליה והצעתי להלחין שיר שלה. היא אמרה לי שזה לא יכול להיות כך סתם. שהיא צריכה להגיע אליי, להכיר אותי, את הבית שלי, את החיים שלי לפני שהיא תתן לי שיר.

היא הגיעה אליי ודיברנו שיחה משמעותית של כמה שעות. אחכ היא נסעה הביתה. וכעבור שבועיים קבלתי ממנה 30 שירים. אחד מהם, זה השיר החדש שיצא לאחרונה


בדיעבד בתהליך ההלחנה הבנתי שאינטואיטיבית מילים או משפטים שאני רוצה להדגיש קיבלו ביטוי דרך צליל גבוה, ליווי מפתיע, מלודיה שמתאימה למשמעות המילים. הרגשתי שחנה דייקה את השיר הזה עבורי והוא מסמל בשבילי תהליך מבורך של בירור ובחירה במהלך ההתבגרות שלי. שאיפה לכוון את החיים שלי למקום המדויק יותר והסכמה להיות בתהליך לשם.


יצא לי לחן שמח וכייפי שזה מרענן כי הלחנים שלי נוטים למלנכוליות או או רוק רגשי מורכב, אז שמחתי להביא לחן שונה ומרענן , נעים, אבל עדיין אני נמצאת בתוכו בישרות. עוד פן של הלחנה. צח דרורי המפיק התלבש על זה בול.


המקום של חשיפת שיר הוא בעצם חשיפה עצמית. זה דורש אומץ ונכונות לתגובות שונות על משהו שהקדשתי עבורו את כל כולי במשך תקופה ארוכה. אז תודה רבה שאתם חברים למסע המרגש הזה.

יוצאים לדרך.

11 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול